Szerző: Sipos Bettina – Hári Tamás
Cím: Receptek gyilkossághoz
Kiadó: Helma
Kiadás éve: 2024
Oldalak száma: 282
Fülszöveg:
Azt mondják, pénz, hatalom és szerelem kell a sikeres élethez. Egyesek ölni is képesek, hogy ezeket megszerezzék, mások pedig azért gyilkolnak, hogy ezeket el ne veszítsék. Vajon egy tv műsor tényleg ötletet adhat valakinek, hogy eltegyen egy embert láb alól? A szerelmi csalódás, a munkahely elvesztése, a pénz utáni sóvárgás elegendő motiváció egy ember megöléséhez? Ha valaki lehajtott fejjel közeledik az utcán, lehet, hogy nem rég valakinek az életét oltotta ki? Ki tudja, hogy a padon szipogó lány tettes-e, vagy áldozat? Mi indítja el a bárányt azon az úton, hogy farkassá váljon?
„…Egy fuvallat furcsa, édeskés szagot hozott felé, de nem különösebben foglalkozott vele. Egy pillanatra az a baljós érzése támadt, hogy figyeli Őt valaki, de aztán hamar elhessegette ezt az ostoba gondolatot..”
„Még filmekben is ritka volt az akkora lúzer, aki úgy üt agyon valakit, hogy az gond nélkül elsétál.”
Többször említettem már, hogy szeretek novellákat olvasni, mert egy rövidke történet után el tudom dönteni, hogy tetszik-e a szerző stílusa, az írásmódja, a történetvezetése, és szeretnék-e egyáltalán még többet olvasni az adott szerzőtől. A Receptek gyilkossághoz egy igazi meglepetés volt, ugyanis mint kiderült, Sipos Bettinával, aki a Könyvbonctan instagram fiók tulajdonosa, már figyeljük egymás munkásságát egy ideje. Többek között emiatt is örömmel mondtam igent a felkérésre, és vállaltam el a novelláskötet elolvasását.
Gondolataim:
Amikor kézbe veszek egy novelláskötetet, azt mindig vakon teszem. Csak azt szoktam megnézni, hogy milyen műfajban íródtak a történetek. A többit pedig rábízom az első benyomásra.
A Receptek gyilkossághoz kötet 18 novellát tartalmaz. Hosszabb, rövidebb, erőszakos, és kevésbé brutális történetek váltják egymást. Nem mondom azt, hogy mindegyiket szerettem olvasni, mert nem lenne igaz. Volt amelyik jobban tetszett, és volt amelyik kevésbé. Volt olyan történet, amelyik a hirtelen felindulásból elkövetett emberölést járja körbe, volt olyan is, amelyikben előre megfontolt szándékkal végzett a gyilkos az áldozatával. Emiatt nem éreztem úgy, hogy ellaposodna a kötet ahogy haladunk a vége felé.
Ami viszont szembeötlő, hogy a kezdő krimi/thriller rajongók inkább a könyv elejét „élveznék”, és ahogy haladunk a vége felé, úgy lesz egyre erőszakosabb minden novella, így azokat már az edzett lelkű, 18 évet betöltött olvasóknak ajánlom.
Nem minden novella lett kedvenc, viszont jó néhány kiemelkedő, amelyekből most megemlítenék néhányat:
Pokoli éjszaka: izgalmasnak találtam, és nagyon sajnálom, hogy véget ért. Sejthető a végkifejlet, mégis olvastam volna még.
A penge hűvöse, A dominók sorban dőlnek: Ez a két történet volt a legmeglepőbb a számomra. Abszolút kiszámíthatatlan volt a vége, talán emiatt is mondanám azt, hogy ezek tetszettek a legjobban.
Csinos nagylány lettél!: Bár a novellák nagy része erőszakos volt, számomra még is ez volt a legdurvább, és a legbetegebb. Ezt volt a legnehezebb olvasnom. Teljesen kiborított, pedig nem ez volt az első ilyen történet, amit olvastam.
Összegezve, nekem tetszett ez a novelláskötet, mind a történetek felépítését nézve, mind az írásmódot. Két szerző jegyzi a történeteket, viszont nem tudnám megmondani, hogy mely novellák tartoznak egy szerzőhöz. Ami viszont biztos, hogy olvasás során többször átfutott a fejemen egy gondolat, mégpedig, hogy ezek a történetek sajnos nem is olyan földtől elrugaszkodottak. Szinte mindegyik esetében elmondható, hogy ez akár napjainban is megtörténhet.
Mindenképp 18 éven felüli olvasóknak ajánlom, és csak azoknak, akiket nem riaszt el a durva, véres, és erőszakos cselekmény. Viszont nem javaslom egyben elolvasni. Hagyjatok időt a történeteknek, naponta 1-2 novellával ismerkedjetek csak meg, mert egyszerre elolvasni sok lenne.
Értékelésem: 5/4
Idézetek a könyvből:
„Ez a rohadt hulla fogta magát, és elsétált a francba.”
„Nagyon felpaprikázták az olyan hullajelöltek, akik nem bírtak nyugton maradni.”
A könyvet itt tudod megrendelni: