Csernovszki-Nagy Alexandra: Lili története

Szerző: Csernovszki-Nagy Alexandra
Cím: Lili története
Kiadó: NewLine Kiadó
Kiadás éve: 2024
Oldalak száma: 400


Fülszöveg:

„Bálintnak és nekem már sohasem lehet közös jövőnk! Ugye?”

1909-1911

Lévay Lili és Gergely Bálint egy farsangi bálon találkoztak először. Egymásba szerettek, összeházasodtak. A személyes tragédiák azonban próbára teszik a legnagyobb szerelmet is.

1914-1917

1914 nyarára a házaspár kapcsolata megromlott, Lili már szabadulna a nem kívánatos frigyből. A világ is hatalmas változás előtt áll, a háború kitörését sokan kitörő örömmel és lelkesedéssel fogadják. A katonákat tömegével viszik a frontra, hol a pokol várja őket. Vér, fájdalom és borzalmak közepette harcolnak talpalatnyi földért…

A háború viszontagságai hamarosan bekúsznak a hátország életébe is. Aggódás, várakozás, gyász. Ki marad életben? S ki nyugszik örökre idegen földben? S aki visszatér, arra milyen élet vár? Mindeközben egy szomorú esemény hatására, Lilinek nehéz döntést kell meghoznia. Bálintban vajon szövetségesére talál? Megbízhat újra a férjében?

Ebben a regényben visszatér a Lina trilógiából megismert Gyarmaty Karolina és Lévay Márton, kik immáron nagyszülőként egyengetik szeretteik életét ezekben a vészterhes időkben.

 

„Legjobban azt tudjuk gyűlölni, kit a legjobban szerettünk.”

 

Vannak olyan hazai szerzők, akiknek a neve garancia számomra, hogy a történeteik garantáltan 5 csillagos olvasásélményt fognak nyújtani. Az egyikük Csernovszki-Nagy Alexandra, akinek minden megjelent könyvét olvastam, és mindegyiket nagyon szerettem. Lili történetével még a megjelenés előtt megismerkedtem, amiért elmondhatatlanul hálás vagyok az írónőnek.

Gondolataim:

Aki kézbe veszi Lili történetét, nagyon gyorsan ismerősöket köszönthet a lapokon. Lili ugyanis nem más, mint a korábbi részekben megismert Gyarmaty Karolina unokája. Nagyon örültem, hogy nem merültek feledésbe a régi kedvencek, és a többi családtagot is megismerhetjük.

Az eseményeket két idősíkon ismerhetjük meg. Egyrészt az első világháború idején járunk, ahol rögtön a történet elején belecsöppenünk egy családi krízisbe, ugyanis Lili, és Bálint házasságának romjai felett találja magát az olvasó. A lángoló szerelem nagyon gyorsan viharos veszekedéseknek adott otthont, és nyílt titok volt mindenki előtt, hogy a fiatalok más karjaiban keresték a boldogságot. Lili erőltette volna a válást, Bálint azonban nem állt kötélnek. A mindennapokat azonban nemcsak a veszekedéseik, hanem a háború közeledte is beárnyékolja. A fiatal férfiak dicsőítik a háborús eszméket, minden vágyuk megvédeni a hazájukat. Azonban a fronton töltött idő felnyitja a szemüket, a barátok, családtagok egymást érő halála egyre mélyebb kétségbeesésbe taszítja a szereplőket.

Az események nemcsak az első világháború körül zajlanak, hanem néhány évvel korábban is, amikor egy bálon Lili és Bálint ismeretséget kötnek, és szerelmük elsöprő erővel a házasság szent kötelékében egyesíti őket. A mézeshetek, és még az első év is zökkenőmentesen telik a fiatalok életében, azonban ahogy haladunk az időben, tanúi lehetünk a kapcsolatuk megromlásának.

A háború, és a veszteségek nem kímélik Lili családját sem. A fájdalmuk elsöprő, Lilinek nemcsak a gyászt kell feldolgoznia, hanem a döntéseinek a következményeivel is együtt kell élnie.

Nagyon megrendítő volt olvasni ezt a történetet. Sok háborús témájú történelmi fikciót, és romantikus irodalmat olvasok, de ezek leginkább a második világháború eseményeit dolgozzák fel. Azonban itt betekintést nyerhetünk az első világháborúba is, ami bevallom lelkileg megviselt. A katonák szenvedése, a családtagok gyásza, a kilátástalan mindennapok, és a bizonytalanság. Amikor minden reggel remegve kelsz fel, hogy csak ne kelljen látnod az újságban a szeretted nevét az elhunytak között. Nem tudok, és nem is akarok belegondolni, hogy mit élhettek át akkoriban az emberek.

A szerző nagyon szépen felépítette a történetet, az különösen tetszett, ahogy a jelen, és a közelmúlt eseményeit egymásba fűzte. Kitekintünk a sok borzalom közül, és hiába nem mindig szívderítő az sem, mégis hagy egy kis időt az olvasónak, hogy feldolgozza a háborús eseményeket. A karakterek kidolgozottak voltak, és itt nemcsak a főszereplőkre, hanem a mellékszereplőkre is gondolok. Olga például egy üde színfolt volt a közösségi életben.

Szerettem a párbeszédeket, Lina és Márton karakterét, az egymás, és a szeretteik iránt tanúsított ragaszkodásukat. A családi összetartás, a szeretet egy erős gerincet adott az eseményeknek történetnek. Lili szülei ébresztettek bennem dühöt, az anyja nagyon ellenszenves volt. De tőlük függetlenül nagyon szerettem olvasni. Elgondolkodtató, és mély érzéseket kiváltó olvasmány volt Lili története.

Kíváncsian várom a folytatást, Lili történetét pedig szívből ajánlom mindenkinek, aki egy történelmi romantikus, családregényt szeretne kézbe venni. Köszönöm az írónőnek, hogy megjelenés előtt olvashattam.

Értékelésem: 5/5

Idézetek a könyvből:

„Egy férfi dolga a hazája és a családja védelme! Ha egyikre alkalmatlan, nem is lehet férfinak nevezni.”

 

„Néhanapján mind mutatkozhatunk gyengének – sóhajtotta -, csak ez a cudar világ elhiteti velünk, hogy ez rossz.”

 

„Milyen élet az, ahol nem lehetünk együtt.”

A könyvet itt tudjátok beszerezni:

Csernovszki-Nagy Alexandra – Lili története – Első rész (nyo (newlinekiado.hu)