Szerző: Hári Tamás
Cím: Férfi dolgok
Kiadó: Helma Kiadó
Kiadás éve: 2024
Oldalak száma: 248
Fülszöveg:
Vigyázat! Cselekményleírást tartalmaz.
Te mit tennél, ha egy nap arra érnél haza a munkából, hogy a nő, akit mindennél jobban szerettél, egy idegen férfival hentereg az ágyatokban?
Szűcs Márton élete fenekestől felfordult, miután szembesült azzal, hogy imádott párja megcsalta őt. Marci a munkájába menekül és gyászol. Gyászolja az elvesztett kapcsolatát, de legfőképpen önmagát. Nincs azonban felkészülve egy új szomszédra. Arra meg végképp nem, hogy a lány váratlanul felbukkanjon az ajtaja előtt, meglehetősen alulöltözötten, egy üveg pezsgővel a kezében. Marci bizalmatlan, csalódott az emberekben, leginkább a lakásában érzi magát biztonságban, egyedül. Luca viszont makacsságával és kíméletlen őszinteségével szép lassan megrepeszti a férfi páncélját.
Két megsebzett lélek, két bizalmatlan ember. Egy lassan kibontakozó barátság. Vajon begyógyíthatják egymás sebeit? Talán lehet köztük több is? Eseményekkel teli, rögös út veheti kezdetét?
„Mindent ki kell próbálni, mert rövid az élet.”
Olvastam már a szerzőtől, ámbár azok horror novellák voltak. 🙂 Nagyon kíváncsi voltam arra, hogy Tamás a romantika műfajában mit tud nyújtani az olvasóinak, ezért örömmel mondtam igent a felkérésre, és fogadtam a recenziós példányt. De bevallom a kíváncsiság is hajtott, hiszen a főszereplő szakmabeli. 🙂 Ezúton is nagyon köszönöm Tamásnak a recenziós példányt.
Gondolataim:
Amikor elolvastam a fülszöveget, akkor azt írtam a szerzőnek, hogy az érezhető, hogy ez egy humoros, romantikus történet lesz, de én úgy érzem, hogy mélyebb mondanivalója is van. A főszereplőnk a fotósként dolgozó Marci. A párjával, Anettel egy ideje megfeneklett a kapcsolata, de arra álmában sem gondolt volna, hogy arra kell hazaérnie, hogy Anett félreérthetetlen helyzetben tölti az idejét egy másik férfival. Marci természetesen véget vet a kapcsolatnak, és a depresszióval küzdve a munkájába menekül. Majd belebotlik az új szomszédjába, Lucába. A kapcsolatuk nem indul zökkenőmentesen, amit nem segít elő a lány néhol erőszakos megnyilvánulása sem.
Nehezen indult a kapcsolatunk ezzel a könyvvel. Marci annyira irritált, és idegesített, hogy egy pillanatig nem tudtam sajnálni. Amikor viszonylag a történet elején véleményt formált egy rendőrnőről, ami átment személyeskedésbe, és durva sértegetésbe, akkor bevallom letettem az olvasót néhány napra. Ez a viselkedés engem taszít, és nem szerettem volna a pasi társaságában több időt tölteni. Majd egyik nap lett egy kis szabadidőm, amikor csak az olvasó volt kéznél, így visszatértem a történethez. És miután átverekedtem magam az első felé, akkor már úgy beszippantottak az események, hogy egy lendülettel olvastam el a végéig.
A kötet második felén nagyon jól szórakoztam, sokszor hangosan felnevettem, és fogtam a fejem. Bár egy idő után kicsit sok volt az a mennyiségű szerencsétlenkedés, ami Marcihoz köthető, de azt meg kell hagyni, hogy pasihoz képest alíg-alíg hisztizett. 🙂
Tamás írásmódja könnyed, ezáltal gyorsan lehet haladni az olvasással. Voltak a történetben kisebb bakik, logikátlanságok, ahol hiányoltam a szerkesztő jelenlétét, mert ezek az apró hibák kiküszöbölhetőek lettek volna, ezáltal még inkább tökéletesítve a regényt.
Az olvasás során, de leginkább a történet elején úgy éreztem, hogy a főszereplőnk nem gyászolta meg a kapcsolatát. Megtestesített egy olyan sztereotípiát, amit nem neveznék követendő példának. Megcsalták, ezáltal nyilván összetört lelkileg, és a megbántottságát kivetítette a körülötte lévő nőkre. Nyilván mindegyik pont akkor ajánlkozik fel neki a fotózáson, ezáltal rosszéletűnek lett beállítva az összes nő. (Bocsánat, nem jutott eszembe szalonképes kifejezés ezekre a modellekre. 😀 ) Személyeskedik, minősíti a körülötte fel-felbukkanó nőket. Ezáltal nem lett egy szimpatikus karakter.
De jött Luca, aki pontosan azt a személyt testesítette meg, akire Marcinak szüksége volt. Egy barátra, aki meghallgatja, akinek elpanaszolhatja a bánatát. Ettől a ponttól már egyrészt humoros volt a történet hangvétele, másrészt elkezdünk komolyabb témákat is érinteni. A kötet elején megismerjük Luca háttér történetének egy részét, de nagyon sok mindent még homály fed. A titokzatosság a kötet végéig kitart, amikor is választ kapunk a felmerült kérdésekre. Ezt a részét szerettem a történetnek. Izgalmas volt, és érdekes témákat érintett a szerző. Amit különösen szerettem, az a narrátor hangvételének a váltakozása. Komolyabb témánál választékosan, komolyabban fogalmaz, Marci szerencsétlenkedéseinél már humorosan, és szarkasztikusan. Képes szórakoztatóan átadni, és kezelni a férfiak többségére jellemző, betegségekhez illetve sérülésekhez való hozzáállást.
Bár a borító nem hívogatott olvasásra, Marci sem volt a kötet elején szerethető karakter (számomra), mégis örülök, hogy elolvashattam a könyvet. A humoros mivolta nagyon kellett a lelkemnek egy betegséggel töltött hét után, mert egy gyorsan olvasható, könnyen emészthető történetre vágytam. Néha olyan érzésem volt, hogy Tamás férfi szerzőként szarkasztikusan kiszól az olvasóhoz, és igen, ő kimondja, azt, amit mindenki tud, nevesen, hogy ha egy férfi beteg, akkor az ég óvjon mindenkit körülötte. 🙂 Ezeket a részeket imádtam. 🙂 Kellemes kikapcsolódást nyújtott a történet.
Tamás, csak így tovább, én kíváncsian várom a következő könyvet.
Értékelésem: 5/4
Idézetek a könyvből:
„A szerelmi bánat az igazából olyan megfoghatatlan dolog. Talán inkább a legkifejezőbb rá az üresség érzése.”
„Ha belenézel a keresőbe, akkor a világnak csak egy kicsi szeletét látod, kizársz egy rakás dolgot, ami nem is annyira érdekes. Viszont kiemelsz a térből valamit, ami nagyon is fontossá válik.”
„Viszont meg is tanította valamire a gyász. Arra, hogy csak előre nézzen és hagyja a borzalmakat maga mögött.”
A könyvet itt tudjátok beszerezni:
https://helma.hu/konyvek/Ferfi-dolgok