Szerző: Darby Kane
Cím: Csinos kis feleség
Kiadó: Kossuth Kiadó
Kiadás éve: 2024
Oldalak száma: 416
Fülszöveg:
Lila Ridgefield egy idilli egyetemi városban él, ahol semmi nem olyan, amilyennek tűnik. Lila sem az, akinek látszik. Hónapokkal korábban eltűnt egy egyetemista lány, és most Lila férjét, Aaront sem találják. Eleinte tragikus véletleneknek tekintik az eseteket, azonban kiderül, hogy az elmúlt években már a harmadik diáknak veszett nyoma. A rendőrség nagy erőkkel keresi a kapcsolatot a megmagyarázhatatlan eltűnések között, de eleinte csak az igazság egy részére derül fény. A kisváros felbolydul, mindenki aggódik a közkedvelt középiskolai tanár miatt – kivéve Lilát, a feleségét. Ő is zaklatott, de csak azért, mert ő látta utoljára Aaron holttestét, és most az sincs meg…
„Válsághelyzetben az embereknek olyan tanácsok kellenek, amelyeket nem árnyékolnak be az érzelmek.”
Ha a borítón az a mondat fogadja az olvasót, hogy „Többféleképpen lehet véget vetni egy házasságnak.” és tudvalevő, hogy egy thrillert tart a kezében, akkor a zsáner rajongói már repülnek is rá a történetre. Pontosan ez történt velem is. Nagyon köszönöm a Kossuth Kiadónak, hogy elolvashattam ezt a történetet.
Gondolataim:
Ez egy nagyon erős thriller volt, pedig nem kiemelkedő, körmöt tövig lerágós eseménysorozat bontakozott ki az oldalakon. Az erőssége leginkább az események kiváltotta belső feszültségben, az időhúzásban valósult meg. Az egész történet nagyjából két hetet ölel fel, de szépen lassan haladunk előre a nyomozókkal, és ismerjük meg a szereplőink jelenét és múltját. Emiatt úgy érezheti az olvasó, hogy hosszabb ideig van jelen a történetben.
A fülszöveg nem árul zsákbamacskát. A főszereplőnk Lila, akinek az élete külső szemlélőként tökéletesnek tűnik. Nincs rászorulva arra, hogy dolgozzon, dekoratív, okos, és van egy kivételesen jóképű férje, akit a diákok a kedvenc tanáraik körében tartanak számon. A csendes kisváros mindennapjait azonban felbolygatta egy egyetemista lány eltűnése, majd ezt követően a közkedvelt tanárnak is nyoma veszett. A rendőrség nagy erőkkel nyomoz, és minél több idő telik el, annál gyomorforgatóbb részletek derülnek ki az eltűnésekkel kapcsolatban.
A legelső dolog, ami meglepetést okozott, az az emberek reakciója. Eltűnik Aaron, és a felesége ellen, egy boszorkányüldözéshez hasonló megmozdulás szerveződik. Ő látta utoljára a férjét, és ez okot is adott arra, hogy szinte a nyomozás megkezdése előtt gyilkosnak kiáltsák ki, és nyilvánosan meghurcolják, esélyt sem adva arra, hogy beszéljen. Lili személyisége érdekes. Nagyon okos, fejben mindig egy lépéssel előrébb jár mindenkinél, de lehet érezni a kisugárzásán, hogy magában hordozza a múltjának titkait. Amikor erre fény derül, akkor szépen lassan kezd összeállni Lila élete, személyisége. Legalábbis úgy tűnik.
Nagyon érdekes a szerző írásmódja. Mondhatni már az első oldalakon az események közepén találjuk magunkat, sok fontos információt megtudunk, szinte biztosra vehetjük, hogy mi történt Aaronnal. Majd átfut az emberben egy gondolat, hogy akkor miről fog szólni a maradék 350 oldal, ha már az első fejezetekben képbe kerülünk? Megtudjuk mi történt, megtudjuk az indítékot, és megtudjuk ki a felelős mindezekért. És innentől zseniális a történet felépítése. Jelen vagyunk a kihallgatásoknál, folyamatosan kapjuk az újabbnál újabb információkat, egészen addig, amíg meg nem érkezünk az eltűnt egyetemista lányok esetéhez.
A történet, különösen a végkifejlet erkölcsileg erősen vitatható. Jelen esetben nem is szeretnék véleményt formálni, mert azzal tönkretenném az olvasásélményt. Nem szeretném elspoilerezni, viszont aki már olvasta, nyugodtan írjon rám, és beszélgessünk róla.
Volt egy pont, amikor elgondolkodtam, hogy mennyire befolyásolhatóak az emberek, nemcsak a gondolkodásuk, hanem a viselkedésük is. A józan gondolkodás nagyon gyorsan háttérbe szorul, ha a média utat tör magának. Ugyan azok az emberke kiáltották ki Lilat hősnek, mint akik korábban nyilvánosan meghurcolták gyilkosság vádjával. Nem ismerték a részleteket, csak amit a média közvetített feléjük. Amikor Aaront kereste a rendőrség, akkor a feleséget kiáltották ki bűnösnek, majd ahogy telt az idő, és a média módosította a nézőpontját, máris áldozat, és hős lett a bűnösből. Így belegondolva ez ijesztő, mert nap mint nap ezt látom az interneten. Egy bullshit cím egy cikk tetején, és máris egymásnak esnek az emberek.
Izgalmas volt a történet, az események felgöngyölítése megalapozta azt a belső feszültséget, ami velünk maradt a történet végéig. Amikor már sejteni véljük a csattanót, a kiváltó eseményeket, mindig előkerül egy újabb csontváz a szekrényből, és amikor már azt gondolnánk, hogy minket már nem lephet meg semmi ebben a történetben, akkor a szerző erre is rácáfol. Erősen tabu témákat boncolgat, mégsem esik túlzásba. Pont annyit, és pont ott vannak megemlítve, ahol annak helyük van. Nem esett át a ló túloldalára, és nem erre építette az egész eseménysort, így nem is lépte át az olvasó ingerküszöbét.
Nagyon jól felépített, izgalmas, és feszültségekkel teli történet volt.
A témáját, és a könyvben jelen lévő tartalmat figyelembe véve kizárólag 18 éven felüli olvasóknak ajánlom!
Értékelésem: 5/5
Idézetek a könyvből:
„Az önbíráskodás újabb konfliktusokat szül, és ártatlanoknak is baja eshet.”
„A gyilkosság többnyire nem racionális. Zavaros. Érzelmek előzik meg. Akkor is tervszerű lehet, ha a pillanat hevében történik.”
„- Szerinted megtörtek lettünk?
– Inkább … meghajoltunk a sorsunk előtt. (…) Melletted nem kell tökéletesnek lennem. Megértő vagy, amikor begubózom. Néha mindkettőnknek szüksége van magányra. Ki más tudna elviselni minket?”
A könyvet itt tudjátok beszerezni: