Szerző: Buótyik Dorina
Cím: Az elsüllyedt hajó rejtélye
Kiadó: Morningstar Publishing
Kiadás éve: 2023
Oldalak száma: 476
Fülszöveg:
Hová tűnt a Netjermeszut és legénysége?
Gracie Simpson egyiptológus III. Szenuszert fáraó piramiskomplexumának ásatásánál jár a kollégájával. Megnézik a sírhely közelében feltárt csónaképületet is, és az oldalán található hajós falfestményt. Azt gyanítják, hogy a képek között lehet annak a rejtélyes körülmények között elsüllyedt hajónak a rajza is, amelyről a híres történész, Hérodotosz írt feljegyzéseket. Gracie úgy dönt, hogy megkeresi, ezért a Naunet kutatóhajóhoz szegődik, akik az elsüllyedt hajó nyomába erednek.
Jakob, a kalóz, mindenáron meg akarja kaparintani Piri Reisz térképét, aminek segítségével rábukkanhat a kincsre, melyet a török tengerész rejtett el. Ám a nyomok a Naunet kutatóhajóhoz vezetnek…
A több szálon futó, izgalmakkal és fordulatokkal teli történetben megismerkedhetünk a víz alatti régészettel, a búvárkodás rejtelmeivel, valamint végigkövethetjük a Netjermeszut kalandos történetét az ókori jeleneteken keresztül.
Egy kutatóhajó
Egy kalózbanda
Egy térkép
Az elsüllyedt hajó rejtélye
„Nem minden történet kitaláció.”
Aki régebb óta követi az oldalamat, annak nem újdonság, hogy mennyire szeretem Gracie Simpson történeteit. Mindig különleges élményt nyújt, mert olyan helyekre juthatok el, ahova egyébként nem biztos. Sőt, ha ezt a történetet veszem alapul, akkor szinte biztos, hogy nem. Nagyon köszönöm az írónőnek, hogy megismerhettem Gracie legújabb kalandjait.
Gondolataim:
Ha azt mondom, hogy a főszereplőnk egyiptológus, akkor szinte biztos vagyok abban, hogy mindenkinek a piramisok jutnak először eszébe. Gracie Simpson ezúttal az egyiptomi piramisoktól eltávolodva a tenger mélyére kalauzolja el az olvasót. Hérodotosz feljegyzéseiből ismert Netjermeszut hajó rejtélyes körülmények között eltűnt, és ez a rejtély annyira felkeltette az egyiptológus nő érdeklődését, hogy önkéntesnek jelentkezik a Naunet kutatóhajóra, majd a mélybe merül, az ígéretes lelet reményében. A hajóroncsot azonban nemcsak ő keresi, hanem Jakob, a kalóz is, aki abban reménykedik, hogy a tenger mélyén pihenő kincs az ő markát üti majd.
Egy izgalmas kalandregényt tárt az olvasói elé Buótyik Dorina. Lendületes volt, könnyen és gyorsan lehetett vele haladni. Két idősíkon ismerjük meg a történetet, egyrészt a jelenben járunk, ahol Gracie a Naunet kutatóhajó tudósaival egy hajóroncs feltárásán dolgozik, nem is sejtve, hogy a kalózok is szemet vetettek az értékes leletekre. Másrészt visszautazunk a múltba, amikor a Netjermeszut utolsó útjára indul. A két szálon futó események a történet végére összeérnek, és közben nemcsak a rejtély derül ki, hanem értékes információkkal is gazdagodik az olvasó.
Amivel nekem problémám volt, azok az eseményeket összekötő párbeszédek, leírások. A kutatási munkát ismertető részek, és a térkép utáni nyomozás érdekes volt, és megvolt a lendülete, viszont a párbeszédek nekem nagyon idegennek hatottak. Hiányzott a szereplők közötti kémia, az a belső feszültség, az az izgalom, amit pl. akkor éreztem, amikor a hajóroncsból kiemeltek egy tárgyat, vagy amikor az egyiptomi hajó kifutott a nyílt tengerre.
Amit különösen informatívnak találtam, és erről ezidáig nem sokat olvastam, az nem más, mint a több ezer méter mélyen lévő leletek feltárása. Nyilván azt tudtam, hogy ha véletlenül rábukkansz egy elsüllyedt hajóra, akkor egy láda aranyat nem vágsz zsebre, és hozod a felszínre, de az a folyamat, hogy egy ilyen műkincset hogy óv meg egy kutató attól, hogy az idő, és a levegő martalékává váljon, miközben kiemelik a vízből, nagyon érdekesnek találtam. Abszolút meghozta a kedvem, hogy ebben a témában többet olvassak.
Nagyon szeretem Dorina történeteit, egyrészt mert izgalmasak, másrészt olyan lelkesen, szívvel-lélekkel ír Egyiptomról, a leletek feltárásáról, ásatásról, hogy sajnálom, hogy nem lettem régész annak idején. Ez a szerző terepe, mert a könyveiből szinte sugárzik, hogy ő valóban elkötelezett kutató. Számomra elképesztő tudással rendelkezik ebben a témában, és nagyon hálás vagyok, hogy részese lehetek azoknak a kalandoknak, ahová eljutok általa. Általa sok érdekességet tudhat meg az olvasó az ókori Egyiptomról, amit ne száraz tananyagként látunk viszont a lapokon. Jelen könyvét is izgalmas kutatások, még izgalmasabb kincskeresés jellemzi, ami által odaszegezi az olvasóját a kényelmes kanapéra. A történet során fellelhető rejtvények pedig adnak egy pluszt az eseményeknek, ami nemcsak izgalommal tölti el az olvasót, hanem gondolkodásra sarkallja, arra ösztönzi, hogy a szereplőkkel együtt vesse bele magát a régmúlt titkaiba.
Aki egy izgalmas, rejtélyekkel teli kalandra vágyik, annak ajánlom Buótyik Dorina könyveit.
Értékelésem: 5/4
Idézetek a könyvből:
„Ha már vannak róla feljegyzések, akkor igenis létezett az a hajó! Nem minden történet kitaláció.”
„Figyelj, itt a vizet isszák, nem pedig úszkálnak benne, kivéve a Vörös-tengerben.”
„Elfelejtetted, ki a főnök! Itt én parancsolok!
– Hallottam már ezt egyszer, és őszintén szólva egy cseppet sem érdekel. Nem vagyok egy bábú, akit csak úgy rángathat. Egyáltalán ki maga?
– Egy kalóz, aki uralja a tengereket, így itt minden az enyém.!”
A könyvet itt tudjátok megrendelni:
Buótyik Dorina – Az elsüllyedt hajó rejtélye – Morningstar Publishing (morningstar-publishing.hu)