Mostanában elég sok cikket olvastam arról, hogy a középiskolás kötelező olvasmányokat ki milyen olvasmányosabb könyvre cserélné le. Kedves Tanárok, ne kövezzetek meg, de én ezt a kezdeményezést maximálisan támogatnám. Igaz, hogy nem mostanában voltam középiskolás, de ha belegondolok, hogy miket kellett elolvasni, akkor még most is hiányolom az elpazarolt órákat amiket azokra fordítottam.
Alapból utálom, ha valami kötelező. Ha ennek a kötelezőnek ráadásul semmi értelmét nem látom, attól kicsit sem vagyok boldog.
Ha az lenne a cél, hogy ösztönözzük a diákot (aki ráadásul a lázadó korszakának a kellős közepén van) arra, hogy megszeresse az olvasást azokkal a művekkel, amit feladnak, ráadásul kötelezőként, hát innen üzenem, hogy hamvában halt a dolog!
Elég csak Kafka- Átváltozás című könyvére gondolni. Nem akarok senkit megbántani, (a saját véleményemet írom le), de ekkora ökörséget ritkán tartottam a kezemben. Azt hiszem ez volt az a történet, ami után azt mondtam, hogy köszönöm szépen, de az élet túl rövid ahhoz, hogy erre pazaroljam el. Innentől kezdve egy jó ideig nem is nagyon vettem könyvet a kezemben. Ezzel sikerült kiölni belőlem az olvasás iránti szeretetemet. Még az a szerencse, hogy nem örökre. 🙂
Szóval itt az én rövidke listám, amiről úgy gondolom, hogy tanulságos, és helyenként vicces is 🙂 Ez saját lista, az eddig olvasott könyvek közül válogattam.
1, Ned Vizzini: Nyomás alatt
Ebből a könyvből film is készült, ami lássuk be, egy középiskolás számára plusz pontot jelent 🙂 A főszereplő szintén középiskolás, tehát még a korosztály is megegyezik. Ráadásul ugyan azokat a problémákat dolgozza fel, amivel szinte minden tizenéves küzd, mint pl. a megfelelési kényszer az iskolában.
2, Andy Weir: A marsi
Ez nem egy tipikus kötelező olvasmánynak való könyv, viszont szerintem pont ezért nyerné el a diákok tetszését. Helyenként vicces, viszont pontosan átjön belőle az, hogy bármikor szükség lehet arra a tudásra, amit megszerzünk az iskolában. Mark Watney sem véletlenül maradt életben a Marson. 🙂 A tanulmányainak köszönhető, hogy túlélte. Ráadásul a végén megfogalmazott mondanivalója, ami sarkítva annyi, hogy Küzdj és soha ne add fel, bármiyen akadályt gördít eléd az élet, azt az iskolákban is elég gyakran kellene hangoztatni.
3, Kertész Imre: Sorstalanság / John Boyne: A csíkos pizsamás fiú
Amikor én középiskolába jártam, akkor a Sorstalanság volt a kötelező olvasmányunk. Sőt, ha jól emlékszem még moziban is megnéztük, bár erre nem tenném a nyakam. Megrázó, ugyanakkor tanulságos. Az érettségin is tétel volt, ráadásul pont én húztam ki. Ez volt az egyik legjobb választás, amit feladtak kötelező olvasmánynak. Mellette szerepel A csíkos pizsamás fiú, ami szintén egy holocaust regény, szintén egy gyerek szemszögéből írja le a történetet, de a végét leszámítva talán kevésbé megrázó, mint a Sorstalanság. Mind a kettőt érdemes lenne elolvasni a középiskolásoknak.
4, Rácz-Stefán Tibor: Fogadj el!
Talán 2 éve olvastam ezt a könyvet, de még mindig a hatása alatt vagyok. Nemcsak a diákoknak tenném kötelező olvasmánnyá, hanem a szülőknek is! Nagy igazság, hogy a gyerek az otthon tanultakat viszi tovább. Ha azt látja, hogy otthon nem foglalkoznak vele, és testileg-lekileg kínozzák, akkor a gyerek miért bánna másképp a diáktársaival? Miért segítene a másiknak, vagy miért értené meg a gondjait, ha rajta sem segítenek otthon, és őt sem értik meg? Megrázó őszinteséggel van leírva a könyvben, hogy hová vezet egy diáktásunk kiközösítése, terrorizálása. Fantasztikus könyv!
5, Dallos Sándor: A nap szerelmese/Aranyecset
Nagyon nem szeretem az életrajzi könyveket, ezért nem is nagyon olvastam ilyen típusú regényeket szinte soha. Kivéve A nap szerelmesét, és az Aranyecsetet. Munkácsy Mihály életéről szóló 2 részes könyv, ami egy középiskolás számára már maga a pokol, de ha egyszer elkezdi az ember olvasni, nem tudja letenni. Tapasztalat 🙂 Kalandos történet, ami olvastatja magát. A festőnk életét meséli el, de nem a szokásos neten kiguglizható formában. Nagyon szerettem olvasni, és szerintem megérné feladni kötelező olvasménynak.
(kép forrása: internet)